Jak poznat, co vás v kloubech trápí: artróza, revmatoidní artritida
Neustávající bolest či otok kloubů dokáže výrazně ovlivnit kvalitu života bez ohledu na to, jaké je vaše povolání, zda jste aktivní sportovec či senior. Poznat, co za potížemi stojí, bývá ale velmi obtížné, proto je tu tento článek, který vám pomůže přiblížit nejčastější kloubní problémy – artrózu, revmatoidní artritidu nebo další kloubní potíže a poradí vám, jak se s nimi vypořádat.
Artróza (osteoartróza)
Artróza je nejčastější degenerativní kloubní onemocnění, při kterém dochází k oslabení a opotřebení kloubní chrupavky. Následkem je ztráta pružnosti a odolnosti kloubu, což způsobuje jeho bolest, ztuhlost a omezenou hybnost. Nejčastěji postihuje kolena, kyčle, páteř a drobné klouby rukou. Vývoj onemocnění je pomalý, příznaky se zhoršují s věkem či nadměrnou zátěží kloubů.
Příznaky:
- Bolest kloubů při pohybu
- Ztuhlost kloubů
- Křupání, praskání či vrzání kloubů
- Omezená hybnost kloubů
Jak zmírnit projevy artrózy
- Kloubní výživa – kolagen, glukosamin a chondroitin podporují zdravou kloubní chrupavku.
- Pravidelný pohyb a redukce váhy – nadváha způsobuje přetěžování kloubů, a proto je důležitá redukce hmotnosti pomocí pravidelného pohybu. Ideální je plavání, chůze či jóga.
- Fyzioterapie a protahování – pomáhá zachovat pohyblivost.
Revmatitida | Revmatoidní artritida
Jedná se o chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá vlastní klouby, což vede k jejich zánětu, bolestem, otokům a deformaci. Nejčastěji postihuje drobné klouby rukou a nohou, ale může zasáhnout i jiné části těla. Onemocnění se rozvíjí postupně a má dvě fáze, fázi klidnější a fázi zhoršení.
Příznaky:
- Ranní ztuhlost kloubů delší než 30 minut
- Symetrická bolest kloubů – například obou zápěstí současně
- Otoky, zarudnutí a horkost kloubů
- Únava
Jak zmírnit projevy revmatoidní artritidy
- Protizánětlivá strava a doplňky stravy – strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny (ryby, lněná semínka), antioxidanty (ovoce a zelenina) a doplňky stravy – především kurkumin, boswelie a kolagen, který je nepostradatelný pro zdravé klouby.
- Pravidelný pohyb bez přetížení – chůze, jóga či pilates.
- Dostatek spánku a relaxace – pomáhá zmírnit projevy nemoci.
- Léčba kortikosteroidy či biologickou terapií – dle doporučení lékaře.
Další kloubní potíže
Ne každá bolest kloubů znamená artrózu nebo revmatoidní artritidu. Velmi často se může jednat o záněty úponů, přetížení kloubů či následky úrazů. Tyto kloubní potíže poznáte podle specifických příznaků:
- Přetížení kloubů – bolest se objevuje po sportu nebo jednostranné zátěži.
- Zánět šlach (tendinitida) – typická je ostrá bolest při pohybu.
Přetížení kloubů lze velmi snadno předcházet, pokud jim budete věnovat dostatek času na regeneraci a používat kvalitní doplňky stravy – především kolagen. Pokud se přetížení projeví, ideální volbou je aplikace protizánětlivých gelů pro zmírnění otoku a bolesti, použití kineziotapingu pro stabilizaci postiženého místa nebo ledování.
Kolagen pro zdravé klouby
Kolagen je klíčová bílkovina tvořící základ chrupavek, šlach a vazů, a tím pomáhá udržovat klouby pružné a odolné. S přibývajícím věkem jeho produkce v těle klesá, což může vést k opotřebení kloubů a zvýšenému riziku bolesti či ztuhlosti. Rozhodnutí, zda sáhnout po nativním nebo hydrolyzovaném kolagenu bývá často nejasné, a proto vám pomocí pár bodů dáme stručný návod na to, jaký druh kolagenu je vhodný pro dané kloubní problémy. Důležité je dlouhodobé užívání kolagenu, minimálně 2 – 3 měsíce, ráno nalačno nebo dle doporučení daného výrobce.
Kdy sáhnout po hydrolyzovaném kolagenu typu I
- Komplexní podpora pojivových tkání: vhodné pro osoby s aktivním životním stylem, sportovce, nebo lidi s přetěžovanými klouby a svaly.
- Regenerace svalů, šlach a kůže: lepší pružnost vazů, rychlejší hojení drobných poranění.
- Vysoké denní dávky: 5–10 g denně.
Kdy vybrat nativní kolagen typu II
- Cílená podpora chrupavky: tento typ kolagenu je vhodný zejména pro jedince s artrózou v pokročilejší fázi či pro ty, kdo se snaží preventivně pečovat o své klouby.
- Výhody nízkých dávek: 20 – 40 mg denně působící pomocí mechanismu orální tolerance – v těle funguje v malém množství, a proto nezatěžuje trávicí systém.
- Důraz na autoimunitní problémy: u revmatoidní artritidy lze využít kolagen typu 2 jako podpůrný efekt po konzultaci s lékařem.
Účinná je i kombinace kolagenů typu I, II, III či dalších látek podporujících zdravé klouby (glukosamin, chondroitin, MSM, vitamín C). Více informací se dozvíte v článku Druhy a typy kolagenu.
Kloubní bolesti se netýkají jen starších lidí. Ať už vás trápí artróza, revmatoidní artritida nebo přetížení kloubů, správná péče a prevence mohou obtíže výrazně zmírnit. Pečujte o své klouby každý den pomocí kolagenu, nativního (kolagen typu 2) či hydrolyzovaného (kolagen typu 1). Pravidelný pohyb, zdravá strava, kvalitní regenerace, dostatečný spánek a vhodné doplňky stravy jsou velice důležité pro zdravý organismus a funkční klouby. Pokud bolest či otok přetrvává, je nutné se obrátit na lékaře a vyhledat správnou pomoc při řešení vašich problémů.
Mohlo by se vám líbit: