Z čeho pramení stěhující se bolest kloubů?

Stěhující se bolest kloubů je nepříjemný a znepokojující symptom, který může ukazovat na různé zdravotní potíže. Bolest se může objevovat v různých kloubech, putovat z jednoho místa na druhé a způsobovat omezenou pohyblivost i diskomfort. Tento článek vám pomůže pochopit možné příčiny těchto potíží a nabídne tipy, jak jim předcházet či je zmírnit.

Možné příčiny bolesti kloubů

Stěhující se bolest kloubů může mít několik příčin, od autoimunitních onemocnění po infekce či metabolické poruchy. Je důležité rozpoznat tyto příčiny, aby bylo možné zvolit vhodnou léčbu a prevenci.

Revmatoidní artritida

Toto autoimunitní onemocnění způsobuje chronický zánět kloubů, při kterém imunitní systém napadá vlastní kloubní tkáň. Onemocnění postihuje především ženy ve věku 20-50 let a kromě stěhující se bolesti kloubů může způsobovat otoky, ztuhlost a únavu. Tyto příznaky se zhoršují v noci a ráno.

Infekční artritida

Infekční artritida vzniká v důsledku bakteriální nebo virové infekce, která napadá klouby. Způsobuje intenzivní, náhlou bolest a stejně jako revmatoidní artritida i otok a zarudnutí kloubu. Dalším příznakem je horečka a celková únava organismu.

Dna

Jedná se o metabolické onemocnění vznikající při nadbytku kyseliny močové v těle. Tento proces vede k tvorbě krystalů, které se usazují v kloubech a způsobují silné, náhlé bolesti, otok či zarudnutí. Bolest se velmi často vyskytuje v noci.

Osteoartróza

Onemocnění, při kterém dochází k řídnutí kostí. Kosti se tak stávají náchylnější ke zlomeninám.

Bolest kloubů v noci

Noční bolest kloubů je častým problémem, který může narušit spánek a celkovou regeneraci organismu. K nejčastějším příčinám mimo výše zmíněná onemocnění patří:

  • Ztuhlost a zánět – během spánku se snižuje pohyblivost kloubů, což může zvyšovat bolest. Dále dochází ke zvýšení hladiny zánětlivých látek v těle, což vede k větší bolesti.
  • Nedostatek pohybu – dlouhé sezení nebo neaktivita během dne může způsobit ztuhlost a větší citlivost na bolest.

Bolest kloubů a únava

Chronická dlouhotrvající bolest kloubů často vede k vyčerpání organismu a únavě, což může souviset se zánětem, nedostatkem spánku či psychickou zátěží.

  • Zánět – zánět kloubů, či jakýkoliv jiný zánět kolující v organismu tělo vyčerpává, protože dochází k vysoké spotřebě energie na potřebnou regeneraci organismu.
  • Nedostatek spánku – při dlouhodobých bolestech se snižuje množství kvalitního spánku, což vede k únavě.
  • Psychická zátěž – stres a depresivní stavy mohou zvyšovat vnímání bolesti.

Bolest kloubů a souvislost se zánětem

Zánět v těle je často spojován s bolestí kloubů. Bolest bývá především tupá, zánět způsobuje otok kloubu a pocit tepla či zarudnutí. Toto je způsobeno vyšším průtokem krve v postižené části těla. Zánět kloubů může mít rozsáhlé následky, ať už se jedná o omezenou hybnost, narušení spánku či přispívání k rozvoji autoimunitních onemocnění a degenerativním změnám kloubů. Pro podporu boje proti zánětu lze zařadit protizánětlivé doplňky stravy.

Další možnosti bolesti kloubů

Mezi další důvody, proč vás neustále bolí klouby, může patřit bolest kloubů způsobená onemocněním Covid-19, konzumací alkoholu či náhlá bolest kloubů.

Bolest kloubů po covidu

Mnoho lidí hlásí po prodělání tohoto onemocnění dlouhodobé problémy s bolestmi kloubů. Tento jev může souviset s postcovidovým syndromem a zánětem kloubů, se sníženou fyzickou aktivitou během onemocnění či autoimunitní reakcí organismu. Přetrvává-li bolest kloubů delší dobu po skončení onemocnění, doporučujeme tento stav konzultovat s lékařem.

Bolest kloubů po alkoholu

Někteří lidé pociťují bolest kloubů po konzumaci alkoholu. Za touto bolestí stojí několik příčin: dehydratace, jelikož alkohol odvádí z těla vodu, zhoršení zánětu, který se mohl v těle již nacházet nebo nahromadění kyseliny močové, které způsobuje alkohol, především pivo.

Náhlá bolest kloubů

Náhlá, akutní bolest kloubů může být alarmujícím příznakem různých stavů, především úrazu/ přetížení kloubů, infekční artritidy nebo Dnového záchvatu, jak již bylo popsáno v článku výše. Pokud se objeví silná, nečekaná bolest kloubu spojená s otokem nebo zarudnutím, vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak zmírnit bolest kloubů?

Existuje několik strategií, které mohou pomoci předcházet bolestem kloubů nebo je zmírnit. Změny životního stylu zahrnující vhodné cvičení, pestrou stravu a doplňky stravy mohou hrát klíčovou roli pro zdravé klouby.

Pravidelná fyzická aktivita

Pohyb pomáhá udržovat klouby v dobré kondici. Cvičením dochází k posílení svalů kolem kloubů a díky tomu nejsou klouby tolik zatěžované. Mezi nejvhodnější pohybové aktivity patří:

  • Plavání
  • Jóga
  • Chůze
  • Jízda na kole 

Vyvážený jídelníček a doplňky stravy

Strava by měla obsahovat dostatek omega-3 mastných kyselin, vitamínu D ve spojení s vitamínem K, vitamínu C a vápníku. Zásadní je udržovat zdravou tělesnou hmotnost, aby nedocházelo k přetěžování organismu.

K udržení zdravých kloubů se doporučuje užívání kolagenu s chondroitinem, glukosaminem a MSM, které podporují regeneraci chrupavky.

Bylinky, především ve formě gelových mastí, jsou skvělým způsobem, jak ulevit od bolesti kloubů.

Masáže, fyzioterapie

Cílená fyzioterapie pod odborným dohledem může výrazně snížit bolesti kloubů a vrátit jim zpět lepší hybnost. Masážemi dochází k uvolnění napjatých svalů, zlepšení kloubního propojení a mohou přispět ke snížení bolesti. Mezi vhodné techniky patří klasická masáž zaměřující se na uvolnění svalového napětí, hloubková masáž uvolňující hluboké vrstvy svalů a fascií nebo lymfatická masáž odvádějící zánětlivé látky z těla.

Regenerace a kvalitní spánek

Dostatek odpočinku a kvalitní spánek pomáhá regenerovat tkáně a snižovat bolest. Spánek pomáhá snižovat zánět, regenerovat poškozené tkáně a posilovat imunitní systém. Regenerace zahrnuje také odpočinek během dne, pravidelnou relaxaci a snižování stresu. Dodržujte pravidelný spánkový režim pro podpoření zdraví celého organismu.

Vhodná obuv či ergonomicky zařízená kancelář

Zvolit správnou obuv je zásadní především pokud jste v práci převážně na nohou. Správně nastavená židle, vhodná výška počítače či nevhodné sezení může výrazně zatěžovat vaše klouby.

Bolest kloubů může mít různé příčiny, ale většinu z nich lze řešit změnou životního stylu, správnou stravou a příjmem vhodných doplňků stravy. Pokud vás bolest kloubů trápí dlouhodobě nebo se stupňuje, je nutné se poradit s vaším lékařem či revmatologem.

 

Mohlo by vás zajímat: